Gradient XCamp 2009 – 3. díl

XCampu se zúčastnili i piloti z různých zemí. Zajímavostí bylo, že tam byl i pilot z Nového Zélandu a několik z Finska. Jak Pavel od jednoho zjistil, tak v celé jejich zemi je prý 25 padáčkářů, z toho aktivně létá 15 a zde se jich zúčastnilo 9. Přiletěli prý letadlem do Říma a půjčeným autem přijeli na XCamp.

Středa 6.5. – Ráno byl za nejhodnotnější let předešlého dne odměněn Brába.

 

Scorpi nám oznámil, že to bude více foukat od SZ a že se očekávají silnější turbulence nad kopcem, jelikož my startujeme v závětří. Nikomu se do toho moc nechtělo, Charlie obcházel a ukecával, aby to někdo zkusil a všem udělal chrousta. Míra nakukoval, koho případně přijme do svého Rotory klubu!První to zkusila Zdenka a hned po ní mladší Krátký.Všichni se dívali, co to s nima bude dělat. A nedělalo to nic! Charlie popichoval, že první musely jít ženy a děti, jestli nám není hanba. Nebyla! J

 

Postupně startovali další a další, ale tentokrát to bylo bez front. Nikdo nespěchal.


Já si vyletěl i nad hřeben, ale bylo to tam v pohodě, letělo to i mně proti větru bez speedu kolem 20 km/h, dostupy do 2700 m n.m. Letělo to pěkně, pohodičkově, žádná divočina, ale postupně jsme všichni přistávali v údolí. Zkusil jsem to ještě u toho kopce, co rozděluje údolí, počítal jsem minimálně se svahováním, ale ty údolní větry si dělají, co chtějí.  Jedním údolím to jde od západu a tím druhým proti od JV. Uprostřed nás to ale nezvedalo a kam se ten vítr tedy ztrácí, nevím…
Já přistál v tom druhém údolí, asi uprostřed mezi danými svozovými body - můj přeletík je zde. No a Boeing mě vysílačkou popíchnul, ať přijdu za nima. Byl tam s Janou a že další přistává. Vydal jsem se tedy na dlouhou a strastiplnou cestu. Dle GPS 1,8 km, ale u hlavní silnice na Bassano nebylo místo pro pěší a vedle kolejí, kudy jsem tedy šel, byl špatný terén. Ani těm vlakům se to nelíbilo, houkali na mne jako o život.


Nakonec jsme se tedy sešli čtyři, poslední byl ten Novozélanďan.


Čekali jsme na svoz a aniž bychom stopovali, zastavil u nás nějaký Ital, že nás sveze. Jen jsme zírali! A ještě více, když asi za kilometr zastavil dalším dvěma kolegům, byli to Poláci, a vzal je taky. Dovezl nás opět až k recepci v kempu.Po odhlášení a dobrém jídle (pivo od Karla, tam bylo také), mě Zdenča poslala k vodě. Ale jo, šla se mnou JNa koupání to moc nebylo, ale osvěžení dobré.Večírek nás zase neminul! Honza se pochlapil a sám udělal pěkný obložený talíř pro všechny. Boeing s Petrem si usmažili vajíčka a móóóc jim chutnalo.

Sice každou chvíli do mne někdo vrtal kvůli stránkám a mému focení (nemusejí to přeci číst a mohou si udělat své a lepší), ale po každém létání mě Charlie naháněl, jestli bych mu nějaké fotky z letu nedal do reportáže na PGwebu.
A zde jsou všechny přelety ze středečního létání.

Ve čtvrtek 7.5. ráno byl za nejhodnotnější přelet předchozího dne vyhodnocen nějaký Švýcar Adrian. Všem vytřel zrak a ve slabých podmínkách uletěl 60km FAI. Jeho krásný let je ZDE.Tentokrát nám hlavní meteorolog Scorpi slíbil super počasí a tak si všichni plánovali dlouhé přelety.První do toho skočil Brába, ale v té chvíli to ještě moc nenosilo a tak bojoval jako lev. Zaletěl nám i za kopec, abychom ho neviděli, ale nevěděl, že Zdenča je na protějším kopci na výletě, má s sebou vysílačku a jeho úspěchy a neúspěchy nám na kopec sděluje. Takových posluchačů v životě neměla! JPo půl hodince jsme mu už začali držet palce (jiní se raději chytali něčeho jiného, viď Scorpi! - viz foto), postupně začali startovat další a už to začalo chodit. Je to obdivuhodné, ale Brába nad tou strání bojoval celou hodinu a opravdu se pak vyzvedal. Klobouk (jiní helmu) dolů!


 

Když jsem si odstartoval já a vyzvedal se nad kopec,

 


zkusil jsem to poprvé nad ty zasněžené vršky.Bylo to pěkné, opět záživné!Jednu chvíli mi hadr dvakrát po sobě tak řachnul, že jsem to ještě nezažil! LZaletěl jsem si opět až na konec hlavního údolí, ostatní letěli dál.Při vzpomínce úterního bojování před Feltre a na Scorpiho předpovědi, že v údolí Feltre – Beluno budou nižší dostupy, zvolil jsem návrat a případný FAI trojúhelník s obhlídkou pevnosti na druhé straně údolí. Občas tam někdo vysoko poletoval, já se tam ještě nikdy nedostal (na té druhé fotce se právě loučím s Pavlem, od teď každý letíme na jinou stranu).

 

No a nepovedlo se mi to ani tentokrát. L Sice jsem při návratu nad start vytočil základnu ve 3000, dokonce musel klapat uši, abych se do ní neponořil, i tak mi to nebylo nic platné. Po přeskoku k pevnosti (je na té první fotce nahoře) jsem nikde nic neobjevil a dokonce ani nedoletěl zpět ke kempu. Zde je můj přelet.Ale má zkušená ESA (pro neznalé - Elitní Svozová Asistentka – moje milovaná ženuška) mě našla dříve, než jsem stačil vše sbalit. Vyzvedli jsme i Janu a Tomáše z hlavní přistávačky, no a večírek mohl opět začít.Od Bráby jsme se dozvěděli, jak bojoval, jak se pak vydal na trojúhelníček, jak ho to spláchlo mezi zalesněná údolí a neměl kde přistát. Nakonec s ním fláknul v nějakém kamenolomu a k návratu použil i autobus. Při vyprávění se usmíval a měl dobrou náladu. Zde je jeho přelet.
Když se z nádherného přeletu pozdě večer vrátil Míra a s nadšením povídal své zážitky, bylo také co poslouchat. A když říkal, jak mu celý hadr  řachnul a při opětovném nafouknutí praskla šňůra od větvení na céčku, tajil se nám dech. Největší radost měl, že ho snad Poupata pochválí, čekal i na nějakou SMS, ale kolegové se na něho vybodli! L Zde je jeho přelet - 81,96 km.

 


Pavel nám taky rád povyprávěl svůj let, a jak to v údolí mezi Feltre a Belunem krásně chodilo, a jak letěli a doplňovali se s Mírou. Ani dlouhé čekání na svoz jim nevadilo. Zde je jeho přelet - 81,87 km. Nemají létat tak daleko, že! JPovídat jsme si vydrželi dlouho do noci.


A zde jsou všechny přelety ze čtvrtečního létání.

Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/