Je to už pár let, co si na konci termické sezóny udělám radost dálkovým přeletem s krosnou. Občas se ke mně i někdo přidá. Tady se můžete podívat na ty minulé -

2003 – Dačicko / Jeseníky 

2005 – Dačicko / Karlštejn 

2006 – Studensko / okraj Orlických hor 

2007 – Kostelec u Jihlavy / před Č.Krumlov 

2008 – Dačicko / za Břeclav 

Letos mi to nějak nevycházelo. Před 14ti dny jsem si s sebou vzal krosnu na návštěvu ve východních Čechách. V plánu byl přelet z Hradce Králové a dál na Olomouc, v případě jiného větru jsem si dokonce pro jistotu sehnal tel.číslo na Čáslavské letiště pro případný průlet MTMA, ale počasí si zase udělalo své. Začalo pršet! L

Pěkné polétání naštěstí vyšlo u nás hned v neděli po doletné, ale nebylo to nikam daleko - Dačicko / J.Hradec a zpět.

Na dušičkový víkend jsme jeli na severní Moravu a krosna naštěstí jela s náma. Vyrazili jsme o den dříve a jelikož v pátek 30.10.09 bylo pěkné počasí, rozhodl jsem se polétat si po okolí.

 

Odstartoval jsem si nad Bohutínem a po chvíli zjistil, že pěkně funguje i termika.Prvně jsem se jí vyhýbal a fotil si Rudu, papírny v Olšanech a hlavně nádherně podzimem vybarvené stromy.

Opět krásné stromečky!
Pak jsem si chtěl zaletět vyfotit Šumperk, ale byl zastíněn mraky. Tak jsem si naletěl pěkné stoupání, vypnul motor a i s tím železem na zádech stoupal 1 – 2 m/s. Pěkné!
Doufal jsem, že až to přestane stoupat, mraky se rozpustí a město si pěkně nafotím. Chyba! Termika fungovala pořád a město bylo trvale zastíněné. LI tak jsem si Šumperk přeletěl, prohlédl, nafotil a vydal se zpět.


U Bludova se mi líbila alej k místním lázním.Původní záměr letět se podívat i na Zábřeh jsem vzdal a vrátil se zpět k Bohutínu a po hodince a čtvrt přistál.Podle předpovědí počasí na sobotu 31.10.09, kdy mělo být úplně jasno a jen mírný východní vítr, jsem se rozhodl pro delší přeletík. Měli jsme jet na hrob do východních Čech, tak proč si tam nezaletět. U Bohutína jsem si za pomoci dětí od neteře připravil krosnu a v 11 hod. odstartoval. 

 

Bylo krásné počasí a termika opět fungovala. Hned nad startem (nad Zbovou) jsem ji využil a vyzvedal se na přelet kopců k Lanškrounu.Nad Bohutínem jsem zamával příbuzenstvu a vydal se na cestu.

Jenže hned nad prvníma kopečkama byly mraky, navíc vzduch už nebyl tak čistý. Vyzvedal jsem se až nad inverzní vrstvu (asi 1000m n.m.), tam bylo fajn – krásně, klidno a teplo.

Jenže dál to vypadalo na souvislou vrstvu a tak jsem musel níže.Už i Štíty byly zatažené. Nafotil jsem si alespoň náměstí a Valentův akrobatický můstek do vody.

Doufal jsem, že dále bude lepší počasí, ale to se mi nesplnilo.Letěl jsem na Lanškroun, počasí stále nic moc. Zase pár fotek. Jelikož zrovna byl dušičkový víkend, fotil jsem více hřbitovů.
Tady je vidět bývalá TESLA a za městem nová výstavba. Moc se mi nelíbila. LPak jsem se vydal na Českou Třebovou.V České Třebové jsem si nafotil nákladní i vlakové nádraží,
náměstí - tam jsme se se Zdeničkou brali Ja naši školu, kde se ze mě i ze Zdenči stali železničáři. No jo, to byly časy!Pak jsem letěl obhlédnout a nafotit si Ústí nad Orlicí. Počasí se spíš zhoršovalo, přemýšlel jsem i nad předčasným přistáním.

Tady dole u benzínky mám pozemní personál.Potom jsem si našel a nafotil Skrovnici a po necelých 2 hodinkách přistál hned vedle hřbitova. To byl můj vytyčený cíl.
Zdenča jako perfektní pozemní personál tam dorazila o chvilku dříve a zapíchla vlaječku na přistávačce.
Moje ESA prostě nemá chybu!!!
Až kolem třetí hodiny se udělalo krásné počasí. Nemohlo to být dříve? LK internetu jsem se dostal až v neděli večer a tady je vidět, jak bylo v době mého startu v Čechách ošklivo a na Moravě pěkně.
No jo, to je to nepředvídatelné počasí!

A tady je mapka mého přeletíku.


Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/