V minulém článečku jsem napsal – „a jak to dopadlo s výletem na severní Moravu, napíšu příště“, takže je to tu!

Na dušičkový víkend jsme měli jet k moji tchýni k Jeseníkům a já si naplánoval, že když mi bude jen trochu přát počasí, tak že to zkusím vzít alespoň kousek letecky. Ve čtvrtek mi to nevyšlo, polétali jsme tedy trochu u Želetavy, ale v pátek 29.10.10 mělo být úplně jasno a vítr JV až JZ. Zde jsou předpovědi větru podle Flymetu.
A tak jsem to zkusil. Už start byl zajímavý, protože prvně jsem vybral startovačku JZ, ale foukalo mi do zad. Přesunul jsem se tedy na severovýchodní, tam to bylo pěkně na komoru. Jenže právě tím směrem jsem měl letět a protivítr by mi nevyhovoval. Navíc do rána byl mrazík, nyní to povolilo a všude bylo příšerně mokro, takže boty, nohavice, padáček i šňůry, vše bylo pěkně namočené.Start za asistence Zdenči byl ale v pohodě. Ještě jsem se zaletěl rozloučit s Pečí a opět nafotil pokračování sousedovy novostavby.
Dačice byly v oparu a na bazénu ani noha. J
Pomalu jsem nabíral výšku a na GPS pozoroval zvyšování se rychlosti. Paráda, to mi vyhovovalo.


A hele! Tady jsme letěli včera – Dlouhá Brtnice. Podle kouře dole foukal JV, mně nahoře naštěstí JZ.Tentokrát jsem konečně viděl i bývalý lovecký zámek Aleje, ke kterému se včera vracel František, aby si ho vyfotil. Přístupové cesty vypadají zajímavě.
Tady je Brtnice a za chvilku jsem přeskakoval dálnici.Už dříve jsem plánoval, že bych si rád nafotil krásný kostelík u Žďáru, a proto jsem si ho tentokrát zadal do GPS jako otočný bod a letěl přímo tam. Přeletěl jsem město, to se mi moc nelíbilo, zato kostel Zelená Hora, ten je super!

Tam si už se mnou boční vítr a termika pěkně pohrávaly, ale jak jsem opět nabral výšku, bylo to v pohodě. Vítr sice slabý, ale správným směrem, a žádné houpání, jen pohodička. V dálce nad inverzí byly vidět vršky Jeseníků.Blížil jsem se k Poličce, kde jsem se musel vyhnout zakázanému prostoru. Asi jsem po cestě moc fotil, došly mi baterky a tak jsem na focení musel použít mobil. Škoda. LLetěl jsem dál na Svitavy, ale klesala mi rychlost. Pode mnou byly vidět větrné elektrárny, které ukazovaly JV vítr, mě nahoře foukal spíš od západu. Zkoušel jsem klesat a rychlost se zvětšovala, níž zase klesala.Takže jsem se držel kolem 1.600 m n.m., někdy výš, někdy níž podle směru letu a rychlosti. V nádrži už bylo paliva jen po dně, ale můj cíl byl na dohled. Vyjde mi to?
Neletím už jen na benzínové páry?Vyšlo to! Zdenče, která jela autem, jsem už po cestě posílal SMS, jak letím a kde jsem. Teď jsem ji napsal, ať mne nahlásí u příbuzenstva, že mě mají nad Bohutínem (nedaleko Šumperka).Přistál jsem si po třech hodinkách a pěti minutách, dokonce v nádrži po dně zůstalo i trochu paliva. Tentokrát maximální rychlost s polovičním speedem byla jen 66 km/h, né přes 90 jako 10.10., to ubíhalo rychleji. J
Švagr si mne vyzvednul na loučce vedle místního hřiště, ale vyfotit se nechtěl nechat. A tady je z internetu stažený grafický výstup větru, kde je vidět, jak se s výškou výrazně měnil směr větru.Můj let je tady a nebo ZDE.

Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/