Od Vlasty -

V pondělí 11.4.11
mi odpoledne zvolal Honza z Dačic, že jim má navečer na letišti přistávat Míra Oros a jestli tam nepřijedu. Já nemohl, musel jsem ještě navečer mimořádně nastoupit do práce a tak jsem alespoň zdivočel Milana ze Želetavy, jestli nesvolá svou letku a nepoletí mu naproti, a Františka z Dačic, jestli Míru alespoň nezajede na letiště přivítat, když kvůli zdraví nemůže letět.
Milan mi pak volal, že mu letí naproti alespoň s Petrem ze Říše a na webu napsal -
Dneska kolem 18:00 letí Míra Oros nad dětský domov v Budkově a Jemnici. Pak pokračuje k Dačicím. Kdo by ho chtěl pozdravit tak PMR kanál 7,17. Jo, a já a Petr letíme s ním.

Slíbil mi pár fotek i bez Orose, ale sliby chyby …
L

Od Františka -

V úterý navečer mi volal Vlasta Novák, že má přistát na dačickém letišti Míra Oros. Pilot motorového paraglidingu, který se pokouší o světový rekord uletět za 90 dnů 9.000 km. Akce se jmenuje XCZECH (čti krosček). Touto akcí podporuje 150 českých dětských domovů. Vlasta totiž uvázl v práci. Porouchalo se v Dačicích hlavní vedení elektřiny a kabel 22kV to nevydržel a přepálil se.


 

Vyrazil jsem na letiště a sledoval příletovou trasu směr od Jemnice. Míra dnes letěl z Břeclavi do Dačic přes dětské domovy na trase, mezi jinými i nad Budkovem a Jemnicí. Nad Budkovem ho ve vzduchu čekali Želetaváci (Milan s Petrem) s krosnami. Kroužili nad Budkovem tak vehentně, že si je doprovodný tým XCZECHu spletl s Mírou Orosem. Tým neměl totiž s Mírou rádiové spojení. Nakonec se Želetaváci nedočkali a o pár minut se minuli.
Na letiště přijel zalétat svůj model dačický modelář Honza Chocholouš. Když jsem mu řekl, že čekám přílet Miry Orose, tak ani nechtěl svůj stroj pustit do vzduchu. Pak dal krásné dva lety svého kluzáku a předvedl mi různé akrobatické figury se svým letadélkem.Dorazil i doprovodný tým XCZECU a čekali jsme společně.
Těsně před západem slunce jsme Míru uviděli, jak se od Jemnice přibližuje k letišti. Slabé baterky mého foťáku na použití blesku vůbec nereagovaly. Měl jsem ještě druhý foťák a to už bylo trochu lepší.Přistání za úplného oleje, tedy bez větru, bylo ukázkové. Po přistání Míra zjistil, že i jeho baterky v komunikační PMR přestaly fungovat asi po hodině letu, tak letěl bez spojení a mobilní telefon si zapomněl v doprovodném vozidle. Prostě musel doletět do cíle. Za chvíli přijel i Zbyněk Daňhel, který celý tým nakrmil, napojil a ubytoval ve svém sídle v Budíškovicích.

Po cestě jsme se ještě zastavili podpořit Vlastu Nováka při opravě elektrického vedení. Asi byl jediný, kdo pracoval a 8 kolegů mu svítilo, aby na to viděl. JU Zbyňka jsme probírali dosavadní  Mírovo létání a zážitky z něj. Zbyňkova manželka Jarmilka vařila a servírovala samé dobrůtky.Od Milana na jejich webu -

Tak sme se s Mírou ve vzduchu těsně minuli. Já a Petr sme vyčkávali ve vzduchu přes hodinu a Míra proletěl víc jižně od nás a přistál v Dačicích Teď odpočívá u Zbyňka v Budíškovicích Kdo chce znát přesnou polohu při jeho letu (pozor zpoždění této informace je asi 10 minut) tak tady odkaz

Od Vlasty
-

Když se za mnou večer zastavili, tak Míra plánoval ranní odlet z dačického letiště před šestou hodinou, dokud ještě nebude tolik foukat. Zavolal jsem Zdenče, že ráno bude brzo budíček a že se tam musíme zajet alespoň rozloučit, než vyrazíme do pracovního procesu. Ráno jsem tedy před půl šestou byl na letišti bez ní, ale Zdenča ještě večer napekla buchty, že jim možná přijdou k chuti.
Pak přijel ještě František s darovanou výšivkou a v nové kšiltovce. Kolem šesté jsem volal Zbyňkovi, kde že jsou a dozvěděl se, že kvůli větru byla akce zrušena. Sice zrovna vůbec nefoukalo, ale možná už byl silnější výškový vítr, a asi po hodince naskakovaly mraky a zanedlouho se rozpršelo.


Od Františka
-

Plán na ráno 12. dubna byl následující: start z letiště Dačice v 5,45 hod a doletět do Písku. To je dalších 100 km. Dosud uletěl Míra cca 1200 km. Člověk míní a počasí mění. Ráno jsem s Vlastou čekal na letišti od půl šesté a nikdo se neobjevil. Telefonoval jsem Mírovi jaká je situace. Předpovědi počasí a hlavně větru hlásily zesilující západní vítr 6 a více m/s. Plán byl změněn, protože vývoj počasí v následujících dnech bude neletový. Podle počasí nejdříve ve čtvrtek navečer nebo v pátek odstartuje Míra opět z Dačic vstříc dalším tisícům kilometrů na své cestě k rekordu.

O dalším vývoji bude průběžně informovat a byl by rád, kdyby se ke startu v Dačicích přidalo pár pilotů, kteří by ho kousek doprovodili. Přejeme celému týmu a hlavně pilotovi, aby své snažení dotáhli do úspěšného konce a podpořili tento sport v naší zemi, aby si veřejnost udělala obrázek, o jaký krásný sport se to jedná, a neměli nás jenom za blázny na létajících strojích. Míro mnoho šťastných kilometrů a všechna šťastná přistání

Oficiální prohlášení viz níže.

AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

Úterý 12. dubna

Zřejmě nás čekají další tři dny vynuceného odpočinku. Od dnešního brzkého dopoledne až do čtvrtka předpovídají meteorologové silný vítr. Původně jsme se chtěli pokusit popolétnout ještě o pár desítek kilometrů, ale z bezpečnostních důvodů jsme od tohoto záměru upustili. Pro tuto chvíli tedy XCzech buduje základnu v Dačicích na rozhraní Jižních Čech a Moravy a čekáme na příznivé počasí.

Přejeme všem, kteří sledují aktuální zprávy modré nebe :o)

----------

Co je XCzech [Krosček] 2011?

Světový rekord na motorovém padákovém kluzáku - 9000 km za 90 dnů.
Trasa vedoucí po České republice mezi 150 českými dětskými domovy.
Motivace a podpora dětí žijících bez biologických rodičů.

Hlavním cílem projektu je vzkaz dětem i dospělým:
Každý se může vydat na cestu za svým vysněným cílem.
A když opravdu chce, může ho dosáhnout
.

Akce trvá od 2. dubna do 30. června 2011

Od Vlasty -

Tak dejte vědět, když nám to vyjde, rádi se startu a odletu zúčastníme!!!

http://www.pgv.cz/