Jak se ze mne stala baronka.

Bylo, nebylo...... Ale začnu od začátku. Letos jsem od Vlastíka k narozeninám dostala velmi zvláštní dárek.... Let balónem!!! Já!?!?!? A že se to uskuteční, až bude příhodné počasí. Čas utíkal, nic se nedělo, tak jsem na to i trochu pozapomněla. Jenže pak přišlo pondělí 9.5.11, klidně se věnuji práci na zahrádce, že Vlastík telefonuje jsem zaregistrovala, ale to je dost často, takže jsem tomu až tak nevěnovala pozornost. A to byla chyba! Protože když se ozvalo: “Všeho nechej, oblíkat a jdeš letět!”, působilo to jako rána z děla. Kolena se mi rozklepala, ale nedalo se nic dělat. Když musím, tak musím....

Vyrazili jsme do Budíškovic, kde jsme se přidali ke Zbyňkovi a jeho manželce Jarmilce a jelo se za Chotěbudice na loučku, kterou asi už mají vyzkoušenou.

 

Chvíli jsme ještě čekali, až se zklidní vítr, já čudila jak pohádkový drak, a pak se šlo na věc. Zbyněk s manželkou a synem jsou sehraná parta, takže bylo otázkou chvíle a bylo vše připraveno k letu.
Ještě jsem dostala krátké školení, abych se nenakláněla, kde je hasičák a hasící rouška, kde jsou ventily od lahví s plynem,..A potom nás pustili. Než jsem se stačila pořádně nadechnout, tak jsme byli pěkně vysoko.
Zbyněk mi radil, abych se dívala spíše do dálky, ne pod sebe, jestli nechci pít,... no staral se o mne jako o vlastní! Pokud si ještě všechno dobře pamatuju, tak maximální výšku jsme měli 800m nad startem, rychlost 24km/hod a teplota byla 21°C.Tak tolik technické věci a teď něco o mých pocitech! Snažila jsem se tedy koukat do dálky, ta žlutá, zelená a hnědá pole byla úžasná, vesničky jako dětské stavebnice, Bábu jsem konečně taky uviděla seshora, zajíčci, srnečky..
a před námi dost velký rybník. Vtom Zbyněk povídá: ”Viděla jsi Vratné lahve?” A já: ”Nebudem se koupal, že ne?” Ne, nekoupali, ale to už jsem měla tolik odvahy, že jsem se i trošínečku naklonila přes okraj koše, jestli náhodou nezahlédnu náš odraz. Nezahlédla.


Letíme dál a Zbyněk ukazuje na auto na polňačce u lesa. Byl to Vlastík. Tak jsme sklesali až k zemi, Vlastík nás doběhl a fotil a filmoval jako o život. Pak Zbyněk zase přitopil a už jsme mu uletěli..
Ale jen na chvíli, protože se sluníčko chýlilo k západu a to už i my museli být na zemi. Vysílačkou jsme se domlouvali s Vlastíkem, kde to bude a než jsme tam doletěli, tak už tam byl taky! No prostě vzorná ESA! Aspoň si to taky jednou vyzkoušel. Přistání bylo jako do peřin, jen to jednou drnclo a byli jsme na zemi.
Mezitím už se blížila i Jarmilka s přívěsem na naložení balónu. A jak se říká, když to znáš, tak je to brnkačka. Sbalení toho na první pohled monstra bylo opět otázkou chvíle. Sbaleno, naloženo, zabezpečeno.
A já začala děkovat za krásný let, ale Zbyněk mě přerušil s tím, že to ještě není všechno, že to hlavní mě ještě čeká!! Začalo to výletem do historie létání, kdy první vzduchoplavci nemohli být jen tak obyčejní lidé a tak byli Ludvíkem (XV. nebo XVI.) povýšeni do šlechtického stavu. A totéž čekalo i mne. Ve jménu země, vody a ohně jsem byla pasována na baronku od Radkova u Telče, což byla nejbližší vesnice, u které jsme přistáli, a dostala jsem na to i Křestní list.Pak ještě šampíčko a u mě nějaká i ta slzička... Díky Zbyňku ještě jednou!

Pak jsme se rozloučili a Zbyněk s manželkou vyrazili k domovu. My jsme ještě chvíli zůstali a já jsem u cigarety líčila Vlastíkovi zážitky z letu. Zbyněk ještě volal, jestli jsme v pohodě, tak jsme řekli, že jo, že si ještě vychutnávám zážitky. Škoda, že nezavolal o deset minut později! Z místa přistání jsme po té polňačce museli couvat, nedalo se otočit. Už se řádně setmělo a ty couvačky na cestu fakt moc nesvítí. No a pak to přišlo! Na celé té cestě jedna jediná kaluž  v pořádné díře, s námi se svezl střed cesty a už leželo autíčko na břiše! Hever, klacky, drny - to byli naši pomocníci. Nakonec se to povedlo a byli jsme z toho venku!  Začínáme v tom zapadání mít docela praxi.A co na závěr? Nejspíš slova klasika: “Pěkné to bylo!”

Zdenka
http://www.pgv.cz/