Můj milý deníčku,

včera to vypadalo na pěkný večer. Večeře se o 2 hoďky opozdila a my vymlaskli všechnu zásobu vína. Po vydatném jídle jsme se přesunuli k nám na pokoj. Večírek začal slibně, ale pak Honza nakousl téma Termálasistent a bylo po všem.

 

Začala diskuse tak hlučná, že si i nahluchlá Fly zacpávala tlapkami uši.

Dnes je sobota 17.3. Ráno máme první briefing. Po dvou letech se znovu potkáváme s Essim. Všichni tři máme velikou radost. Essi nečekal, že se tu objevíme a je na něm vidět, jak je překvapený.
Na briefingu nám oznamují, že fouká tak, že i ptáci chodí po zemi. Máme se přijít registrovat mezi 13-17 hodinou.Okamžitě balíme a vyrážíme na hroší farmu. Víťa si myslí, že budeme zklamáni (byl tam před třemi roky, když se farma budovala a nemá zrovna dobré vzpomínky) a BB (Bručoun Brába) se přidává.

Kluci vyráží na trek po De Aarském pohoří, oddělujícím město od střelnice, kde se likviduje stará vojenská munice.

Na hroší výpravu nás jede 6. Brášové, HoJaHo a Timon (pilot z Německa), který mezi nás pěkně zapadl.Jedeme k Essimu, který nám představuje svého papouška a půjčuje dalekohledy.Nebe je jak z padáčkářského snu a Janek poznamená, že takhle tedy vypadá africké neletové nebe.Na farmu přijíždíme o půl jedné. Poznávám psíka, se kterým jsem se tu mazlila, když byl malé štěně. Nasedáme na korbu auta farmáře Peasiho. Jedeme na hrochy! Cestou potkáváme surikaty a pštrosy.

Mám trochu strach, že tu jsme moc brzy a hroši nevylezou. Minule jsme tu seděli s Charliem, Essim a 2 lahvemi vínka. Bylo to příjemné posezení, ale hrochy jsme  viděli jen dalokohledem a fotit nemělo cenu. Ale dnes je na vínko přeci jen brzy. Peasi říká, že je sice brzy, ale hroch je teritoriální zvíře a bude zvědavý, kdo mu sem leze. Od minule mu jeden hroch přibyl. Paní hrochová prý po porodu prorazila plot a odešla s mládětem 30 km daleko. Tam zůstala 5 měsíců. Když mládě dostatečně vyrostlo, vrátila se. Prorazila plot zpátky a ukázala taťkovi potomka. Byl už dost starý na to, aby ho pan hroch nezabil. Je zajímavé, jak to mají hroši obráceně. Myslím, že kdybych Janka ukázala Honzovi až v pubertě, tak ho zabije určitě...Stojíme na malém můstku. Vlevo vzadu v zátoce se najednou objeví hroší uši. Pomalu se blíží a občas po nás hroch mrkne, co my na něj? Potí se mi ruce a srdce bije až v krku. Je to krása.Hroši proplují kolem nás a ráchají se u hráze. Peasi nám dovoluje jít blíž. Nejdřív jsme schováni za rákosím.A nakonec se ocitáme 10 m od nejnebezpečnějšího zvířete Afriky. Po pravdě, já tak 20 m, ty nejlepší fotky fotí Janek. Stačí, že jsem si roztrhla na pr...i kalhoty o plot, ještě, aby se mi tam zakousla paní hrochová.
Je to nádhera, hroši se potápí a zase vynořují, frkají a řvou.
Navzájem se pozorujeme a prohlížíme. Myslím, že jsou rádi, že jim Peasi občas někoho přivede, aby měli na co koukat.

Když máme plné karty, až nám hroší nosy vyčuhují z kamer a foťáků, jedeme zpátky na farmu.
Kupujeme vínko, loučíme se a plni dojmů se vracíme do De Aar.
Není co dodat... snad jen to, že pro změnu Honza zapomněl na farmě klobouk. Doufám, že někde neztratí i mě ;o)  …..

Pokračování příště.

Jana K.
http://www.pgv.cz/