Už v prvním článečku „Těžký život fotografa“ jsem psal o problémech s domluveným focením, tenkrát továrny TRW v Dačicích. No a teď píšu o dalším – focení parku v Maříži. Už v polovině května si to u mne domlouvala nějaká paní po telefonu, ani jsem pořádně nevěděl, kdo to je a odkud, jen že to potřebují do nějaké knížky, brožury, či co. Focení jsem přislíbil, tam přeci můžu jet kdykoli odpoledne, a ať mi to pošle e-mailem. Sice jsem se toho o moc víc nedozvěděl, ale poslala mi k tomu i mapku, co by chtěli vyfotit.Ovšem počasí nepřálo a nepřálo. Buď bylo zataženo, nebo moc větrno. Paní měla pochopení i trpělivost, já po delší době už ne. Ve středu 6.6.12 bylo počasí takové neslané, nemastné, a tak jsem to jel zkusit. První startovačka u Lidéřovic – vítr z boku – východní – špatné, navíc vysoká tráva. Přejezd na druhou startovačku u Mutišova – vítr do zad – západní – špatné, navíc vysoká tráva. Přejezd na třetí ve Slavonicích – vítr dobrý, jižní – ale vysoké obilí. Takže až k Maříži a startovat na jihovýchodní vítr z pole s kukuřicí, naštěstí jen malé. Zato mraky se už dost honily. Takže honem, pak mezi nimi bude určitě díra.Než jsem se připravil, navíc mne zdržel i problém s krosnou, zatáhlo se. LZajel jsem se tedy alespoň podívat do Maříže, o co se jedná, co mám fotit.Zase bylo dlouhodobě nevhodné počasí, až konečně podle předpovědí mělo být v pátek 15.6. letovo – ráno jasno a bezvětří a v poledne termické se slabým jižním větrem. Nahlásil jsem si tedy dovolenou s tím, že ráno nafotím Maříž (max. termín fotek byl do 17.6.) a v poledne  bezmotorově  přelety někam k Benešovu či pěkné FAIky. Ovšem už večer byla bouřka se spoustou vody a ráno mlhy. I tak jsem se ráno vydal do Slavonic, že jak mlha zmizí, okamžitě startuju.Nezmizela!!! A vydržela až do 11 hodin. No a nevyšlo to pak ani bezmotorově – viz článeček ZDE. LKdyž to na Pěčíně nelétalo, vrátil jsem se domů, přebalil výstroj a výzbroj, a vyrazil zase fotit Maříž. Východní startovačka super.Ale ouha! Tady termika fungovala až až! To jsem se zase vybál. A nevyužijeme ty krásné vlekací cesty za hranicema?Fotil jsem a fotil ze všech stran a výšek.Pak jsem vypnul krosnu a vytáčel si termický stoupáček. I s tím železem na zádech to krásně stoupalo.Ještě jsem si chtěl nafotit Slavonice, ale vystydlou krosnu jsem ve vzduchu už nenastartoval. Tak alespoň z dálky.Ráno jsem nenašel flérku a hle, zůstala tady od minulého týdne na poli, nikdo ji nevzal. Díky!V sobotu ráno mne vnuk popíchnul, jestli nepůjdu létat. Bylo pěkně, tak co bych pro něho neudělal. JVyhrála zase Maříž, že vyzkouším i jiné nasvícení a můj nový malý foťáček.Rodince jsem doporučil obhlídku bunkrů a Maříže, když tu nebudu.Výšku jsem díky focení asi neměl předpisovou, ale plochy na případné nouzové přistání jsem si hlídal pořád.

Dole to pobublávalo, ale asi tak ve 300 m nad zemí byla inverze a výš byl klídek. Vyrazil jsem tedy i na Slavonice.
A při návratu jsem ještě udělal spoustu fotek celé Maříže.Při zemi vzduch zase ožíval. Přistál jsem, vše sbalil a čekal na rodinku.


Ale co se nestalo. Asi jen náhodou kolem jelo auto a když mne uviděli, zastavili. Prý že jsem jim lítal nad výběhem s koňma a abych to nedělal, že je můžu vyplašit. Říkal jsem, že to byla jen jednorázová akce, že jsem je i oblítával a koně pozoroval, jestli jim to vadí, ale že se v klidu dál pásli. No a na to pán povídá – „Tak víte co? Stavte se u mne na kafe, dovezte mi nějakou fotku a tím to smažeme.“ Takže tam ještě jednou musím na kávičku!

Fotky se paní asi líbí a prý to potřebovali na nějakou informační tabuli. Navíc jsem od ní dostal i pozvánku -

Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/