Některým místním jsem udělal radost, protože na víkend jsme odjeli za mladýma na sever do Mostu. Těšili se, že si na Pěčíně polétají, že jim nebudu kazit počasí. Prý se pak dokonce předpovědi i lepšily.

A co já? Pátek i sobota v pohodě, bylo neletovo, takže jsem se v klidu věnoval vnoučeti. Jenže na neděli 5.5.13 předpovědi vypadaly zajímavě a tak jsem plánoval i malé polítání, padáček naštěstí na sever jel s náma.

"VYVOJ KONVEKCNI OBLACNOSTI: TEPLOTNI ZVRSTVENI BUDE LABILNI, OCEKAVAME VYVOJ STREDNI KONVEKTIVNI OBLACNOSTI A ZEJMENA V SE POLOVINE OJEDINELE AZ BOURKOVE CU OBLACNOST"

Ovšem začaly problémy. Měl foukat SV vítr, to na Ranou není (mé poslední létání na Rané ZDE), na Krupku také ne (mé seznámení s Krupkou je ZDE a ZDE) a na Zlatník už vůbec ne (ten je ZDE).
Jiná místa v okolí na létání neznám. Co teď? Kde hledat? Máte-li někdo chuť, a neznáte to tam, zkuste si to sami. Koukni na hodinky a stopni si, za jak dlouho něco na internetu najdeš a kam se rozhodneš na startovačku. Zadání – SV vítr, a aby to nebylo moc daleko. Výsledek mi napiš do vzkazů.

Tak kolik času ti to zabralo a kam jsi se rozhodl? A jak jsem to hledal já? Na SKYFLY jsem jako nejvhodnější objevil Klínovec, na ČPP jsem ale odtud nahlášené přelety neobjevil. Další stránky o startovačkách jsou ZDE. A hledej. SV vítr zase problém.

Pak na stránkách PG Krupky jsem ve vzkazech objevil, že to vypadá na Čerťák (martin : zítra se jeví čerťák). V ČPP ale zase nahlášené přelety nebyly. Za C bylo hned D, žádné Č.

No jo, ale při bližším zkoumání startovišť ZDE jsem zjistil, že Čerťák má směr větru S, jiná místa se mi zase moc nezdála. Hledám dál a Čerťák ZDE píše směr větru 340 ° - 20 °. Asi budu věřit místním, že to vyhovuje. Převýšení 300m a také výjezd na start autem je super. Nakonec jsem přelety přeci jen našel ZDE a začal se připravovat a těšit. Nejenom že jsem si nabil všechny baterky, ale prošel si i prostory a plánoval přelet nejlépe až na Šumavu.

A tohle je předpověď pro Ústí n.L.Jenže ráno je všechno jinak. Žádné jasno, mraků až až. I tak se jedeme podívat na Čerťák, třeba se to někdy bude hodit.

 

GPS v autě nás na místo dovede správně a tam je spousta pilotů! Je mezi nima i Scorpi a tak se ptám, jak to vidí, aby to špatné počasí nebylo zase na mne. Prý je to v pohodě, za chvíli se to rozpustí, bude foukat na komoru a termika nás všechny vyzvedá, jen aby to nešlo do bouřek.Zjišťuju, jak je to se startovačkou, s terénem, kde se dole přistává apod.. Na stránkách startovačky je napsáno –

"Start je mírná louka s dostatečně širokým průsekem. Turistická navigace - Vaňovská vyhlídka. Na tomto nádherném místě si dávejte pozor na přistání. V prostoru přistání "top" zaleťte co nejdále za dráty a využijte pastvin a luk za silnicí. Za hřebenem je silná turbulence. Přístání na hřišti ve Vaňově také není bez problémů (silnice, dráty, řeka, zástavba, silná údolka, ..). Pokud bude probíhat fotbalový západ na hřišti, tak zde nepřistávejte."

Já nepochopil, že V prostoru přistání "top" zaleťte ....znamená přistání zpět na kopci. A že když dole je fotbalový zápas, není vůbec kde přistát! Co když se ale nevyzvedám? Pro některé nepochopitelné a nějakou tu poznámku o létání s odvijákem v rovinách jsem taky vyslechnul.


 

Scorpi nás poučil, že se dá letět dál k Ústí a tam je nějaká pískovna a tam se přistát dá.Úprava startovačky.A co se týká té spousty pilotů, tak i hodně z nich je tu poprvé, protože se tu koná Nomád, což zjišťuju až tady. Více ZDE.
Na to správné počasí čekáme dlouho, nepřichází. Pak Nomád balí a přesouvá se na Krupku. Mne nikdo nepřemlouvá, abych jel s nima, že by přeci jen uvěřili těm pomluvám?
Zůstává nás tady pár. Nejhorší je, že ani jeden místní, co to asi znamená?

Na Krupku asi fouká z jiného směru, termika si s tím možná poradí, ale nebudou tam dřív bouřky? Velkejch mraků nad pohořím je spousta. A Raná? Není tam ještě zataženo? Vítr tam má být taky špatný. No nic, čekáme dál.
Jiřík chytá kobylky.Mraky nad hlavou zmizely a naskakují kumulky.
Petr to jde zkusit. Se startem jsou problémy, vítr chodí z boku i zezadu.


Pak se snaží a hledá. Žádná sláva a za chvíli přistává na místním hřišti, naštěstí ranní fotbalový trénink už skončil.
Počasí se horší. Čekáme dál.Jiřík asi trénuje na časy, až bude moct létat se mnou.I když počasí není nejlepší, zkouší to další.Ale jo, drží se, chvílema se i zvedá.


Naskakují do toho další a ti se hned zvedají.


Honem předávám foťák Zdence, oblíkám se a startuju také.

 
 

Dobrý, zvedám se také, jenže nedodržuju své prvotní předsevzetí a na rozdíl od jiných letím blíž k Ústí a fotím si město a údolí.
Oni nabírají výšku, letí dál, já klesám. Alespoň si ještě z blízka vyfotím startovačku a pak se vyzvedám a poletím také.Chyba! Klesám dál, a i když hledám, nenacházím. Co teď? Na hřiště i do pískovny je to daleko, co ta malá zahrádka u domku?Termoska mne naštěstí přizvedává, kdyby nebyl problém s přistávačkou, zkusil bych to, takhle ne. Doletím nad pískovnu, fotím si ji. Údolím to pěkně profoukuje proti mně. Potkávám zvedání a zkouším to. Není to silné nahoru, dozadu jo. Jsem měkej a za chvíli to vzdávám. Letím zpět. Ale ale, vítr mne moc nepouští, mám to do pískovny tak tak. Co když mne to trochu přizvedne, co pak s tím? Místa se mi zdá málo! Ale jo, přistání v pískovně nakonec bylo v pohodě. Můj let je ZDE. Jenže všude jsou ploty, východ nikde, to nám Scorpi neřekl! Zavolám si Zdenču, otevřu pivínko, balím a koukám po nebi.Mraky teď naskakujou jak o život! Kde ta termika byla, když jsem ji potřeboval?Než jsem sbalil, ESA (Elitní Svozová Asistentka) byla tu. A kudy se z pískovny dostanu?  Objevuju bránu, ta se asi dá přelézt i podlézt, ale jak se objevilo auto, vylezl z buňky nějaký hlídač. O mně nevěděl, ale prý mu tu přistává každou chvíli někdo. Bránu mi otevřel a pustil mne ven.Vyrazili jsme zpět do Mostu a věnovali se zase rodince. Počasí takové všelijaké.
Večer před 20. hod se vracíme domů a nad Ranou se ještě lítá.


Večer se dívám na přihlášené přelety, zvolit Krupku bylo asi nejlepší, na Rané se taky pěkně lítalo. Na Čerťáku to nebylo tak slavné ani s těma, kterým se zadařilo. Všechny přihlášené přelety v ČR z toho dne jsou ZDE. A pro mne zajímavý popis u letů je ZDE a ZDE.

Příště to snad dopadne lépe. Ale jo, pěkné to bylo!

A jak dopadli na Pěčíně? Prý si moc nezalítali ani v sobotu, ani v neděli. Jejich lety jsou ZDE. Takže ani můj odjezd jim nepomohl!

Vlasta
http://www.pgv.cz/