Na víkend počasí vypadalo nadějně a tak jsem do vzkazů napsal – „Asi na neděli plánuji dálkový přelet s krosnama. Kdo se přidá? A nechtěl by nám někdo dělat pozemní personál? Zdenča nemůže.“
Volal mi František S., že by do toho šel, a že s náma poletí ještě Zbyněk a Petr. Jako pozemní personál že vezme synátora a za auto káru na krosny. Prvně to vypadalo, že bude foukat JV a tak jestli to prý nevezmeme na Příbram. Dobrák jeden, takhle vrtat, někteří ví, o co se jedná. Jenže já mu odpověděl, že není daleko od mých plánů, že mám v merku Karlštejn, jako v roce 2005 – článek je ZDE. Jenže jak se blížila neděle a měnily se předpovědi, uzrával ve mně jiný plán. Ráno má foukat východ, takže konečně poletím na vysněný Český Krumlov a odtud na Stezku v korunách stromů u Lipna. No a jelikož se má v poledne vítr otočit, natankoval bych u nějaké benzínky a dal návratovku.

Nebudete tomu věřit, ale plánování mi zabralo celé odpoledne. Jak dávat body do GPS, jak to má navigovat, jak tam dát ukazatel kilometrů do cíle, jaké ještě můžeme po cestě vidět a fotit zajímavosti, sbalit věci, na krosně podotahovat šroubky, natankovat plnou, ......Dokonce jsem si v pultíku i upravil leteckou mapu, kterým letištím se mám určitě vyhýbat, kdo ví, kdy a kam poletím a kam nás vítr zavane. No prostě věnoval jsem se tomu řádně a počítal snad se všema variantama. Ovšem né s tou, jak to nakonec dopadlo, ale o tom až dál! Sraz jsme si dali v neděli 4.10.15 po šesté na benzínce v Dačicích. Petr nedorazil, něco mu do toho vlezlo. Už předem jsme počítali s ranními mlhami a že se možná budeme muset někam přesunout.A taky to tak bylo. Po kávičce odjíždíme na startovačku u Kunžaku.Jenže i tady je mlha a tak vyčkáváme.
Franta zkouší na mobilu najít, kde oblačnost končí, je na to ale ještě brzo. Synátora Dana má sebou, že nám bude dělat svoz.
Přesouváme se dál na Hradec. Po pár kilometrech je krásně a jasno, takže hledáme alespoň malý kopeček na odstartování.Nacházíme ho u Člunku a vypadá to nadějně, jen jsem asi vyplašil nějakého domácího.Prvně to vypadalo, že Zbyněk poletí na nějaké plachtě, až pak jsme to pochopili. :-)
Odstartoval jsem jako první, i když ztěžka. Ono běhat se 45 kg na zádech není tak jednoduché, pak už je to dobrý.Zatím letím nafotit Člunek.Pak se vyzvedám a zatím letím východně kouknout nad oblačnost.


Otáčím to zpět.

 Právě se od země odlepuje František.

 Ještě se chvíli kochám po okolí, pak hlásím, že letím na Třeboň a tam že na ně při focení počkám.

 

Letím západně podél oblačnosti, nádhera!Začíná se kazit počasí, už asi od západu přichází ta avizovaná fronta, na focení mi bude chybět sluníčko.

 
 

Po chvíli se pode mnou objevují chmurky, pak houstnou a za chvíli je už problém najít alespoň díru. 

Zkusil jsem slítnout pod oblačnost, že poletím pod ní, jenže byla nízko nad zemí a tak se vracím nahoru a otáčím to zpět.

 

A to jsem byl teprve u Lásenice. Tady potkávám Zbyňka s Františkem, zrovna to taky zkouší spodem, pak to taky otáčí zpět.
Zkouším to vzít podél oblačnost na JV, asi někam na Novou Bystřici, tam to třeba bude lepší. 

František letí za mnou.


Jenže po chvíli nám to končí i tady a tak to stáčíme opět kolem oblačnosti zpět k Člunku. Letím dál na východ, otevřelo se to kousek víc. Zvedám se i výš a dál nad oblačnost. Na vlastní oči je to lepší než na fotkách!
Otáčím to zpět na přistávačku, vždyť celou díru jsem už oblítnul a v okolí žádná další vidět není.

 


Vypnul jsem si motor ještě vysoko, trochu si zablbnul, pohoupal se a po chvíli přistávám.ČlunekZbyněk přistál chvíli přede mnou a František hned po mně. No a zhoršení počasí samozřejmě svedli zase na mě!A takhle měl Zbyňa izolačkou upevněné sluchátko a díky tomu jako jediný dobře slyšel, co jsme si za letu hlásili.
František si prý schválně přistál až u těch hub, aby si něco donesl domů.Chtěl jsem chvíli počkat, dotankovat a že dáme další let, jenže jsem byl přehlasován a že jedeme navštívit Míru.Ještě malá zastávka na bizonní farmě, nemůžeme přijet s prázdnou, jednoho bizona mu musíme vzít sebou!

 

A že má dnes František svátek, jsem zjistil až doma, tady se nepochlubil, mohl něco dát. :-)

 


Čím blíž jsme byli k Matějovci, tím horší bylo počasí.Míra doma byl a přivítal nás, i když jsme ho dost překvapili. Na Pěčín se sice hlásilo dost zájemců, jenže tam letovo nebylo.
Bizona jsme mu opravdu dovezli a raději jsme ani nestudovali, jak z nich to pivo dělají. A chutnalo i Evě!Asi po půl hodince jedeme domů a až tady zjišťuju, že mám ve foťáku poškozenou kartu. Naštěstí mě večer zeťák zachránil a díky tomu jsem do článečku nacpal tu spoustu fotek.Můj let je ZDE.Takhle jsme měli ráno nízkou oblačnost a za ní tu střední, po ní tam asi bylo chvíli pěkně - satelitní snímky v 6 a 7 hod UTC.A pak začalo pršet – radarové snímky v 9 a 13 hod UTC.


Pěkné to bylo a plán mi snad vyjde někdy jindy!

Vlasta
http://www.pgv.cz/