Už na začátku prosince nás na stránkách LAA upozornili na dočasné zrušení MCTR a MTMA Náměšť.Hned 5.12. jsem do vzkazů napsal „Tak kdy to využijeme? Měli bychom!“ Zareagoval jen Vlasta Š., ať se stavím a nafotím jim okolí, a Vašek, že by se případně přidal. Nikdo jiný. Dlouho mi to nevycházelo, až to konečně nadějně vypadalo na sobotu 6.1.18. Ve středu volám Vaškovi a jelikož vítr měl být od V a JV, domluvili jsme se, že startovat budeme tam a pak případně poletíme domů. Vašek spunktoval ještě další, domlouvalo se to i na Messengeru a nakonec nás prý poletí asi osm. Dali tam i pár návrhů vhodných startovaček.
V pátek večer jsem rozebral a naložil krosnu a vše potřebné. Manželka byla svolná jet se mnou, takže můžu letět návratovku. 
Ještě nastudovat letecké mapy, kam se tam zaletíme podívat, abychom nenarušovali další prostory. Chtěl jsem nejen proletět nad vojenským letištěm a Náměští, ale taky k Dalešické přehradě, tam jsou nedaleko Dukovany, a na letecké muzeum. K tomu zjistit, kde bydlí Šilhanovi a kde Vaňousovi, ať jim můžu nafotit chaloupky, když už tam poletím. A k tomu i Třebíč, tam normálně taky lítat nesmíme.

Ráno v osm jsme na odjezdu, jenže teď fouká od západu. Kdybych to neměl rozebrané, letěl bych od nás.

 

Po cestě občas potkáváme mlhu, ale jinak je krásný den.
Od rána mám spoustu telefonátů, kdo, kdy, kde, kam, v kolik, jaké je kde počasí, kdy se co změní atd. atd.Po cestě mi volá Zbyněk D., že se o našem výletě dozvěděl až teď od Františka S. a že oba jedou za náma taky. A později k tomu napsal -
"Dějiny mění jednotlivci, kteří zblbnou i ty další nerozhodné. Když jsem někdy  v  prosinci zaznamenal zprávu, že bude dočasně otevřena Náměšť, v duši se mi rozhořela dávná touha přeletět nad tímto letištěm, být  ze vzduchu co nejblíž jeho atmosféře bytí. Myšlenku jsem, vzhledem k tomu, co jsem loni nalétal, zapudil, jenže to se úplně nepodařilo. Pak ten oznam vidím na stránkách LAA. A pak  mi  volá František Smrčka, že Vlastík jede na startovačku k Náměšti. Byl jsem zrovna oblečen do montérek a čekal na  mne na pile katr.... Volám Vlastíkovi, vzala to Zdenička ESA a že už je to tak. Všeho jsem nechal, delegoval jsem pravomoci, šupky dupky naložit aparátek. Nepromarním přece příležitost být na většině Vlastíkových fotek. Teď těsně před volbama... Nikdo z kandidátů se na jeho stránky nedostane. A moje drobnost tam bude zeshora i zespoda. Tady už bude pokračovat Vlastík ve svém článečku."

Před Třebíčí ovšem mlhy houstnou a nevypadá to dobře.U Třebíče  jsem si raději našel pěknou startovací loučku a doufal, že až se mlhy rozejdou, poletíme odtud. Někteří potvrzovali, že do dvanácti se to má rozpustit. Se Zdenčou jsme zatím vyrazili do města na kávu a s některými si dali sraz tam.Ovšem dorazili jen Zbyněk s Františkem, ostatní mi dali košem, že už tomu nevěří a jedou lítat někam k Telči.Takhle to ráno vypadalo na webové kameře u Dukovan. Nic moc!A takhle v 11 hodin u Telče. Trochu rozdíl, že?!Nedivil jsem se, že to vzdali, ale já za nima nechtěl. Náměšti jsem věnoval spoustu času a těšil se, ovšem když to nepůjde tam, tak lítat nemusím, u Telče můžu i jindy. Jak víte, nejsem žádný závislák! Jedeme se alespoň podívat k letišti.
A za mlhou hustou, že by se dala krájet, není rybník Brčálník, ale vojenské letiště u Náměště. Dostali jsme se k bráně, dál nás nepustili. Dokonce se jim nezdálo ani mé focení vystavených starých strojů.

 

To by se asi divili, co všechno bych nafotil, kdyby bylo letovo. Jako kdysi nad letištěm v Čáslavi, koukni ZDE.Byla taková mlha, že i světla nechali svítit. No a František naznal, že už nemá cenu čekat, lepší to nebude.
Sám už musel domů, my se Zbyňkem ještě vyrazili alespoň kouknout na hráz přečerpávací přehrady Dalešice.Zbyněk tady byl kdysi i pracovně a tak o tom něco věděl a rád pokecal s místním hrázným.Zajeli jsme se podívat i pod hráz k elektrárně.Se Zbyňkem se loučíme a při cestě zpět jsem u letiště ještě nafotil tréninkovou stěnu pro hasiče.Jelikož jsem slíbil nafotit chaloupku Vlastovi, stavili jsme se i tam, ale nebyli doma a tyhle fotky ho asi nenadchnou.A to samé Vaňouskovi, jenže ti byli doma a tak jsem fotil také uvnitř i s paní domácí, ale mám zákaz zveřejňování. :-(
Počasí se nezlepšilo ani navečer a jak je vidět na kameře z Myslové, u nás se zatáhlo už před třetí hodinou.

A to pak večer hlásili, jak se trhaly teplotní rekordy a lidi chodili v tričkách, ale kde jsem já, .... No nebudu to raději komentovat! Ještě jsem volal Vaškovi, ať mi pošle článeček z jejich létání, ze kterého byl tak nadšený, ale psát že nic nebude, jen mi pošle fotky. Tak se pokochejte taky, k tomu asi není ani co dodávat.

 

Večer mi to přeci jen nedalo a podíval jsem se na nedělní počasí u Náměště. Nevypadá to vůbec pěkně!Ale znáte to, předpovědi se mohou mýlit. Pro jistotu se o možném dalším pokusu zmiňuju i manželce, dnes se jí přeci výlet tak náramně líbil, ale dává mi košem, že zítra už brzo nevstává. Jenže  s větrem to ráno vypadá líp a tak zvažuju případné další varianty. Co kdyby?! A dočasně zavřené letiště bude jen do zítřka, další možnost bude až kdo ví kdy. Jak mi to nakonec vyšlo, bude v dalším díle.

Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/