Už v pondělí ráno, když jsem jel na pracoviště v Písečné, byly za hranicemi do Rakouska vidět na nebi balony. Napočítal jsem jich 46! Pěkné. Jenže když to samé bylo vidět i ráno v úterý 21.8.18, a to jsem jich napočítal přes padesát, nezaváhal jsem a zavolal našemu balonáři Zbyňkovi, jestli neví, co se děje. Ten mi potvrdil, že jsou tam velké závody a dokonce věděl, že startují v Groß-Siegharts. Domluvili jsme se, že tam i s manželkami vyrazíme, a tak nás navečer vyzvedli. Dorazili jsme tam asi do největšího šrumce! :-)

 


Najížděla další a další auta a balony rychle nafukovali. Asi prvně museli něco splnit a teprve pak přijet a startovat, jinak si to neumím vysvětlit, protože už i před naším příjezdem jich pár odletělo.
 

Byla to nádhera a fotil jsem jak o život. Teď byl ovšem problém něco vybrat, takže je tu fotek taky spousta. 
 

  


 
 Když přeletí les, dost jich klesá níž a pak se zase zvedají. Proč to dělají?
Bylo to jen půl hodinky a téměř všichni jsou ve vzduchu. Dnes jsem jich napočítal asi osmdesát!Jdeme k autu a Zbyněk mne láká na jedno vychlazené. No a Jarmilka na svačinku! Můžu je snad odmítnout?Ještě jedeme za nima, ať si uděláme pár hromadných fotek.
Jenže nás to navedlo na nějaké ohromné polní parkoviště, odkud již odjíždí spousta aut a práší se tu jak na poušti.

 


Za parkovištěm je velký areál se stany, jídlem, pitím, záchody, velkoplošnými obrazovkami, skákacím hradem ap.


 
 

Teď tu promítají záběry asi z dronu z nějakého ranního startu.Za areálem je plot a velká louka s křížem, kam balonáři něco odhazovali a podle toho je nejspíš bodují. Teď už vím, proč za lesem klesali a nejspíš to tu byl pro diváky pěkný zážitek.

Tenhle balon je už jen krásný funkční model, Zbyněk s Jarmilkou se od něj né a né odtrhnout.Chtěl jsem si tu vzít nějaký prospekt, ale měli jen časopis s programem, jenže za € a ty já neměl. A koruny nechtěli!Byla to náhoda, že jsme se toho zúčastnili a ještě větší, když jsme se o tom dozvěděli více. Originál je ZDE a překlad zní asi nějak takhle -

Každé dva roky se koná Mezinárodní soutěž horkovzdušných balónů, kde jsou kvalifikované nejlepší týmy na světě. V roce 2014 se akce konala v Brazílii, v roce 2016 v Japonsku. Událost jako Světový pohár nebyla v Rakousku nikdy viděna. Této akce se účastní 150 týmů s horkovzdušnými balóny z celého světa, z více než 38 zemí, z nichž každý má 3-4 osoby v týmu v soutěži a pokusí se zajistit světový titul v horkovzdušném balónu. V případě dobrého počasí budou k dispozici dva denní závody, které budou naplánovány na 5:00 a 17:00 hod. Před začátkem se plní úkoly, které musí splňovat co nejlépe při jízdě. To vede k rozdílným výchozím pozicím pro závodníky. Srdečně Vás zveme, abyste byli součástí této první velké akce v Rakousku a těšíme se na vás!

Pěkné to bylo, dokonce nádherné!

Vlasta
http://www.pgv.cz/