ve čtvrtek 10.10.19 dopoledne jsem psal motorářům a navečer ve vzkazech, jestli si o víkendu neuděláme už téměř každoroční dálkový přelet. Ovšem až na pár neurčitých poznámek se neozval nikdo. Zato v pátek mi jeden kolega z práce nabídl, že jede na chatu do Žďárských Vrchů a že by mne dovezl zpátky. Takže jsem si od něho pro jistotu vzal souřadnice. Jo a druhý kolega, zatím tedy učeň, mne na moji žádost svezl ve svém autíčku pro mladistvé. Dokonce to má i couvací kameru!

 Po práci jsem se podíval na předpovědi počasí a jelikož v sobotu mělo s výškou nadměrně foukat, do toho i velké nárazy větru, sobotní létání jsem vzdal a raději jsme si s manželkou otevřeli lahvinku červeného. Venku bylo krásné počasí, už i ty odpolední mraky zmizely, tak proč si to neužít.

V sobotu 12.10. dopoledne jsme vyrazili na výlov rybníka do Českého Rudolce.
Opět nádherný den zbarvený podzimem.Dva lidi se mne tam ptali, proč dnes nelítám, ale vysvětlujte jim, že moc fouká, když se tam ani lístek nehne (bylo to v údolí). Ovšem ani ten můj od větru potrhaný rukáv nevěstí nic hrozného, takže odmítám oběd, balím, nastavuju souřadnice ke kolegovi a i se Zdenčou odjíždíme na startovačku. Světe div se, ale i touhle dobou se tu ještě dělají sena!Jsme na místě, jenže tu funí a do toho chodí silné termické nárazy! Proč já nešel ráno, ze země se to zdálo dobrý?!Váhal jsem, kouř od lesa se zdál v pohodě, i dravci tu točili stoupáky.Po více jak hodinovém čekání do toho ve dvě přeci jen jdu. Tady je následný graf větru z naší meteosondy.Lidéřovice 

DačiceMalý Pěčín

Dolní VilímečFouká mi to pěkně, rychlost mám i 70 km/h, ale trochu bokem, takže mne to žene do prostoru letiště Náměšť. Za lesem to musím tedy stáčet více doleva a poletím pomaleji. Ale že nám ty lesy pořádně likvidují, co?!Stará ŘíšeHladov
 


Dlouhá BrtniceA tenhle velký les mám přímo v cestě! Když se zvednu, abych ho přeletěl, vítr bude silnější a ještě více z boku, zprava se přiblížím k TMA, takže opět musím více vlevo a obletět ho.Stonařov
Luka nad JihlavouVysoké StudniceZdá se vám, že tahle fotka s lesem tam už byla? Ne, je to jiná fotka a s jiným lesem, ale vyplundrovaný je stejně!A jsem u D1, dneska to na ní vypadá dobře.VěžniceNadějovZhořChvílema to letí klidně a chvílema je to pěkně hravé.BohdalovNové Veselí - tady se už pracuje na obchvatu.Žďár nad SázavouAbych město obletěl zleva a dostal se na vytoužené nové nafocení Zelené Hory, musel jsem to stočit hodně doleva, snos bokem byl hodně veliký. Naposledy jsem si ji vyfotil v roce 2010, pěkná fotka je ZDE a celý článek z toho přeletu až do Jeseníků je ZDE.Ovšem tentokrát mám smůlu, nejen že moc fouká a níž to pěkně drncá, ale na kostelíku mají lešení. Takže dělám jen pár fotek z téhle výšky a mažu dál.

Začínají kopečky, musím výš.SklenéTři StudněFryšava pod Žákovou horouUž se blížím k cíli!Věděl jsem, že je tady „Radiolokační stanice ŘLP Buchtův kopec“, kdysi jsme tu už byli, psal jsem o tom ZDE, ale že je tu Krátká, to jsem zjistil až pozdě, jinak bych ji taky vyfotil. Takže Jani, omlouvám se! :-)Souřadnice na GPS mne vedou do tohoto údolí k vesnici České Milovy, ale takový hrdina nejsem. V tomhle větru by mne to tam asi mohlo pěkně vyškolit, nerad bych si tu vyzkoušel nějaké krizovky. Takže co teď? Mám letět dál někam do rovin, nebo k Poličce přímo na letiště? Jenže kolega Ondra by tam pak pro mne musel zajíždět. Nebo to natáhnout rovnou k příbuzným u Jeseníků, že by za mnou manželka přijela? Paliva mám dost! Ale ne, zkusím přistát nedaleko na vyvýšeném místě.Jak jsem v loňském článečku psal, byli jsme i v pohádkové vesničce, taky bych si ji rád vyfotil níž, ale netroufl jsem si. Mám tu jen výřez z fotky.Bokem jsem doletěl ke Sněžné a postavil se proti větru. GPS mi na malém speedu ukazovala 2km/h! Co teď? Pode mnou silnice se stromama, já stále stojím nad nima, za mnou kopec a bokem vesnice. Byla ve mně malá dušička! Co níž, bude to se mnou házet a budu couvat? V tom případě plný plyn, otočka a mažu dál! A neklapne mi to díky nějakému rotůrku? Už jsem ani nevzpomněl nafotit si tu radiolokační stanici, i když jsem u ní byl blíž!Ale jo, dopadlo to dobře! Doleji mne to už pouštělo dopředu a ani to nemlelo, to jen já se zbytečně vykracoval.Ale pak ta radost, že jsem to dal! Nahlásil jsem výsledek domů a zavolal kolegovi, kde jsem. Můj let je ZDE.

 

S tím palivem bych to dnes dal až do Polska! Třetina je tam určitě.Ondra po chvíli přijel a první bylo, že se to do auta nevejde. Nakonec se nám to povedlo!Ještě mi ukázal jejich chaloupku. Že je celá schovaná za stromama a vyfotit letecky by nešla, jsem zjistil až teď.Jedeme domů. Spěcháme, takže se na jídlo nikde nestavujeme a oběd si dávám až večer doma. Ale stál za to!


A zítra chci jít ještě lítat, ale o tom až v dalším díle.

Ještě malý přehled z většího motorového létání, né vždy je to dálkový přelet:

2003 – Dačicko / Jeseníky 

2005 – Dačicko / Karlštejn 

2006 – Studensko / okraj Orlických hor 

2007 – Kostelec u Jihlavy / před Č.Krumlov 

2008 – Dačicko / za Břeclav

2009 - Šumpersko a do východních Čech

2010 - Dačicko, přes Hlubokou ke Klatovům

2010 - Dačicko a do Jeseníků

2011 - Dačicko a přes Zvíkov na Orlík

2012 - Jen tak po našem okolí

2013 - Na Vranovsku

2014 - Želetava, Bítov a nad mraky

2015 - Nevydařený dálkový přelet

2016 - Dačicko a na vojenské letiště Čáslav, K.Horu, Kolín, Nymburk

2016 - Severní Morava - Stezka v oblacích, Zábřeh, Mírov a Bouzov

2016 - Dačicko a na Šiklův Mlýn a Pernštejn

2017 - Na jindřichohradecku

2017 - Po okolí a nad mraky

2018 - Vojenské letiště Náměšť

2018 - Chrudim, vojenské letiště Pardubice, H.Králové

2018 - Dačicko, Nová Včelnice, Roštejn, Slavonice a zpět


Pěkné to bylo!

Vlasta
http://www.pgv.cz/