Tak nevím, jsem z toho trochu zmaten. Ano, máme tu teď dost velký problém s koronavirem a naše vláda vydala Usnesení vlády č. 85/2020 Sb. o zákazu volného pohybu osob na území celé České republiky s platností od 16.3.2020. Na základě tohoto usnesení nám LAA zakázala létání!Vláda rozhodla s účinností od 16. března 2020 od 0.00 do 24. března 2020 do 6.00 o zákazu volného pohybu osob na území České republiky s výjimkou cest do zaměstnání, do zdravotnických zařízení, za rodinou a dalších nezbytných cest.
Ve výjimkách tohoto rozhodnutí pro „další nezbytné cesty“ není sportovní a rekreační létání uvedeno.
Volné cestování (létání) se všemi druhy sportovních létajících zařízení, podobně jako jiné druhy volného cestování, je tedy zakázáno.“

Přečetl jsem si celé nařízení vlády a napsal jsem na LAA, že „V bodě h) je napsaná výjimka, která umožňuje pobyt v přírodě nebo parcích. Netýká se snad naše létání také pobytu v přírodě? Je jasné, že se tam nebudu s někým scházet jako na Rané, ale když si motorové létání vytáhnu na louku, tam odstartuju, polítám po okolí a přistanu zpět, tak nikoho nemůžu nakazit a ani nikdo mě. Není vaše nařízení až moc přísné?“

Dokonce Hamáček na tiskovce přímo řekl
„A k tomu prvnímu – nikdo nikomu nezakazuje jít na procházku, vy tam najdete v tom – tuším, že to je bod h, ale to je vlastně jedno – najdete možnost jít do parku nebo do přírody. Ale já prosím, aby to lidé chápali nebo aby si to vykládali tak, jak to bylo myšleno. To znamená, je potřeba na minimum omezit mezilidský kontakt. To znamená, pokud půjdete s někým, s kým žijete v rodině, v bytě, z domu a půjdete se projít do parku, tak vám to nikdo nezakáže, ba naopak – je potřeba se občas vyvětrat a projít se na vzduch, ale jde o to, abyste do toho parku nešla například na předzahrádku a tam s dvaceti lidmi si dávala pivo“

Z LAA mi odpověděli, že pokud je naše rozhodnutí letět v souladu s usnesením vlády, že letět samozřejmě můžeme! Prvně jsem myslel, že to napsali všem členům, ale vypadá to, že to dostali jen ti, co prudili. A nebo jen já?Ve středu, čtvrtek i pátek bylo letovo, samozřejmě srazy na jednom kopci, přelety s PG a návraty stopem nepřicházely v úvahu, to by asi nešlo. Ovšem nevím, proč by to v mém a i u jiných podobných případů s krosnou vadilo. Když jsem ale četl nenávistné reakce na FB na případné letce, raději jsem neprovokoval. Naštěstí nejsem žádný závislák a když většina padáčkářů ani takovou možnost nemá, tak jsem neletěl taky a raději se věnoval manželce a vnukovi.LAA v nařízení nikde, ani pod povolením pobytu v přírodě, nevidí možnost jakéhokoli létání, ale je tam snad někde jízda na kole, kolečkových bruslích, na koni, na motorce, rybaření, myslivost, na vodu a podobně? A co túry v KRNAP, které doporučují? Že by tam přejížděli jen na svoji chalupu a jen díky pracovní povinnosti? Ano, my co bydlíme na vsi to alespoň teď máme o něco jednodušší. :-)Při doslovném dodržení nařízení vlády by na chaty a chalupy nemohl jet téměř nikdo. A že jich bylo! Vláda to nezakazovala a jen v rozporu s nařízením vymlouvala.

Na FB je stížností spousta, např.
„Děkujeme všem Pražákům, kteří ignorují doporučení ministerstva zdravotnictví a dnes se přesunuli na své chaty v okolí Jablonce a Liberce. Jsme moc rádi, že se nám snaží pomoci dohnat ostatní kraje v počtu nakažených... a že těch pomáhajících je! Už stihli vykoupit obchod v Janově, takže místní starší populace musí pro chleba autobusem do Jablonce... a dle místních skoro před každou soukromou chatou v okolních vesnicích stojí jedno, dvě, tři pražská auta.. je to od nich velmi milé a zodpovědné. Děkujeme!!! Díky vám už za týden v těch číslech třeba nebudeme poslední!“

Nebudeme pak na ně nadávat jako na ty, co si nedávno přes doporučení jeli zalyžovat do Itálie a po návratu místo do karantény si minimálně vyrazili nakoupit?


Když už jsme u těch zákonů, možná tomu až tak nerozumím, nebo se ke mně něco nedostalo, ale „Usnesením vlády č. 108/2020 Sb.“ byl ustanovený prodej od 10 do 12 hodin pro občany starší 65 let, druhý den to „Usnesením vlády č. 111/2020 Sb.“ zrušili, ale vládou vyhlášený nový čas prodeje od 7 do 9 hodin jsem už v žádném usnesení nenašel. Ve 109 bylo o OSVČ, ve 110 úprava usnesení 82 a ve 112 provoz na hranicích. Takže vyžadovat časy prodeje pro důchodce je vůbec někde uzákoněno? Kdo mi poradí? Nebo na to jenom zapomněli? Nejspíš všechny předpisy jsou uvedeny ZDE.A ještě něco, když už jsme u té politiky. Ve středu bylo také zveřejněno „Usnesení vlády č. 106/2020 Sb.“ kde se „zakazuje s účinností od 19. března 2020 od 00:00 hod. všem osobám pohyb a pobyt na všech místech mimo bydliště, bez ochranných prostředků dýchacích cest (nos, ústa) jako je respirátor, rouška, ústenka, šátek, šál nebo jiné prostředky, které brání šíření kapének“.

Jenže pak psali, že v soukromých autech, v lesích bez lidí ap. je mít nemusíme. Je to někde napsané, třeba v prováděcích předpisech? Nebo to je jen nabádání k porušování ustanovení vlády? To snad není jako zákon? Také si myslím, že používání roušek, kde nikdo není, třeba jen ten jeden na celé ulici, v přírodě, na kolech, motorkách, nebo se od všech držím dál jak 3 metry, je zbytečné, ale nerad bych se dostal do problémů. Dali jste si někde mimo bydliště něco k jídlu, k pití nebo i jen cigárko? Venku, na pracovišti, v kanceláři, i třeba ve vlastním autě? Chyba! To jste si museli minimálně roušku stáhnout a to už je porušení nařízení!

Co si o tom myslíte vy? Pěkné povídání o tom má infekcionista Nemocnice na Bulovce Jiří Beneš ZDE a o rouškách třeba ZDE a ZDE.

Tak ať nám ty nákazy a zákazy co nejdříve skončí!

Vlasta
http://www.pgv.cz/